Bilgi Bankası

LTE modem neden telefonumdan daha yavaş?

 • Modern telefonlar, üretildikleri ve farklı amaçlar için kullanıldıkları için çoğu modemden daha hızlı LTE teknolojilerini destekler. Hız farklılıklarının çoğu, taşıyıcı toplamadan (CA- carrier aggregation ) kaynaklanmaktadır. 

Hızları diğer cihazlarla karşılaştırma

Bir LTE Modem cihazının benzer veya aynı koşullar altında test edildiğinde , diğer LTE cihazlarına (telefonlar, tabletler, diğer modemler vb.) göre daha düşük hızlar sağladığını fark ettiyseniz, bunun nedeni cihazların farklı teknolojiler kullanması ve hepsi bir arada çok farklı amaçlar için kullanılmak üzere yapılmış olmasıdır.

LTE hızlarının cihazdan cihaza nasıl ve neden farklılık gösterebileceğini lütfen aşağıdaki örnekte okuyun.


Örnek :

Diyelim ki iki farklı LTE cihazımız var ve hızlarını karşılaştırmak istiyoruz. Biri LTE Cat 4; diğeri LTE Cat 6’dır; diğer tüm test koşulları aynıdır (aynı konum, günün saati, SIM kart, vb.) Açıklık açısından, bu örnek için yalnızca indirme (DL) hızına odaklanalım.

Her ikisinde de hız testleri yaptıktan sonra, Cat 6 cihazında 100 Mbps’lik bir DL hızı ve Cat 4’te 50 Mbps’lik bir DL hızı görüyoruz.

Her iki sonuç da her kategori için teorik maksimum hız değerlerinin oldukça altında olduğundan ve cihazlar aynı koşullar altında test edildiğinden, hızların yaklaşık olarak eşit veya en azından daha benzer olmasını beklemiş olabiliriz. Ancak bu varsayım yanlıştır çünkü Cat 6 yalnızca maksimum hız sınırını artırmakla kalmaz, aynı kaynakları daha etkin bir şekilde kullanabilen ek teknolojiler de sunar. Bu özel örnekte, hız farklılığının en mantıklı açıklaması, Cat 6’nın 2 taşıyıcı toplamayı (2CA) desteklemesidir .

Taşıyıcı toplama (CA), birden çok frekans bloğunun (diğer bir deyişle bileşen taşıyıcıları (CC)) tek bir kullanıcı ekipmanına (UE) atanmasına izin veren ve böylece bu UE için veri hızını artıran bir LTE Gelişmiş özelliktir. 2CA, basitçe iki CC’nin birleşimidir.

Cat 4, taşıyıcı toplamayı desteklemez. Bu nedenle, çoğu Cat 4 ila Cat 6 karşılaştırmasında daha düşük hızlar beklenmelidir.


Ayrıca, modern telefonların çoğu LTE Cat 6’dan çok daha hızlıdır ve daha da fazla hız sağlayan 3CA, 4CA ve 5CA’yı (desteklenen LTE kategorisine bağlı olarak) destekleyebilir.

 


 

Ek olarak, kategoriden kategoriye farklılık gösteren diğer faktörler de (dörtlü genlik modülasyonunun (QAM) daha yüksek dereceli takımyıldızları gibi) veri hızlarını etkileyebilir. Bu nedenle, LTE hız karşılaştırmaları yapıyorsanız, lütfen aynı veya benzer teknolojileri kullanan yeterli cihazları karşılaştırdığınızdan emin olun.

 

Mobil veri hızını neler etkiler?

LTE kategorisi dışında, mobil veri aktarım hızını etkileyebilecek birçok faktör daha vardır.

 • Bant genişliği. Farklı frekans bantları, farklı kanal bant genişliği seçenekleri sağlar ve daha yüksek bant genişlikleri genellikle daha fazla hız anlamına gelir. Ancak bu, cihazda yapılandırılabilen bir şey değil, daha çok hizmet veren hücre tarafından ayarlanan bir şey. SSH/CLI’de şu komutu yürüterek cihazınızın hangi kanal bant genişliğini kullandığını ve diğer hizmet veren hücre bilgilerini bulabilirsiniz: gsmctl -K
 • Hücre istasyonu yükü. Mobil hızlar, hizmet veren hücrenin yoğunluğundan etkilenebilir. Bir hücre ne kadar çok cihaza hizmet ederse, o kadar az hız beklenmelidir. Bu nedenle, daha fazla müşteri aynı hizmet hücresini kullandığından, yoğun saatlerde mobil hızın daha düşük olması çok olasıdır.
 • Frekans aralıkları. Belirli koşullar altında farklı frekans bantları da veri aktarım hızlarını etkileyebilir. Daha yüksek frekans bantları genellikle daha iyi hızlar sağlayabilir. Bununla birlikte, daha düşük frekanslı dalgalar çevreyi daha etkili bir şekilde kat eder ve birçok olası sinyal engelinin olduğu alanlarda (örneğin kentsel alanlar) daha iyi hızlar sağlayabilir.
 • Konum ve sinyal gücü. Cihazınız hücresel kapsama alanının zayıf olduğu bir yerde olabilir. Bu, düşük veri aktarım hızı anlamına gelen zayıf sinyal koşulları sağlar.
 • Ağ arabirim kartı (NIC) . 100 Mbps NIC’niz ve 100 Mbps’nin üzerinde hız sağlayan bir cihazınız varsa, o cihazın hızını tam potansiyeliyle kullanamazsınız.
 • Fiziksel engeller. Duvarlar, binalar, ağaçlar ve diğerleri gibi fiziksel nesneler, cihazınız ile hizmet veren hücre arasındaki yolda engellere neden olabilir ve bu da görüş alanı koşullarından daha düşük hızlara neden olabilir. Hatta bu cisimleri oluşturan malzemeler de hızı belirlemede etkendir.
 • Servis modu. Mobil veri hızı için en büyük faktör, bir cihazın çalıştığı servis modudur. Cihazınızdaki  yazılımı inceleyerek hangi servis modunun kullanımda olduğunu kontrol edebilirsiniz.
 • Hava koşulları. Kötü hava koşulları (yağmur, kuvvetli rüzgar, fırtına, aşırı sıcaklık vb.) de beklenen veri hızı değerlerini düşürebilir.

İpuçları

İşte cihazınızdaki mobil hızı artırmaya yardımcı olabilecek bazı genel ipuçları.

 • Anten yönü. Farklı anten konumlarını denemek, daha iyi sinyal koşulları oluşturmaya yardımcı olabilir. Antenlerinizle denemeler yaparken cihazınızın WebUI’sini açın ve sinyal gücü değerinin anten yönüne göre değişip değişmediğini görmek için “Genel Bakış” sayfasındaki “Mobil” widget’ına bakın. Antenleri en yüksek sinyal gücü değerini sağlayan bir konumda bırakın. 
 • Farklı antenler. Bazı durumlarda (örneğin, cihaz hizmet veren hücreden uzaktaysa), ek ekipman olmadan iyi sinyal koşullarını elde etmek zor olabilir. Bu amaç için farklı antenler kullanışlı olabilir. Örneğin, daha yüksek kazançlı ve yönlü antenler, uzun mesafeli iletişimde daha iyi kapsama alanı sağlayacaktır. 
 • Frekans aralıkları. Mevcut farklı frekans bantlarıyla denemeler yapmak, en iyi hız koşullarını bulmaya yardımcı olabilir. 
 • Konum. Daha iyi sinyal koşulları bulmak için cihazınızı çevresinde hareket ettirmeyi deneyin. Cihazı bir pencerenin veya başka bir şeffaf malzemenin yanına yerleştirmeyi deneyin. Hizmet veren hücrenin kendisini net bir şekilde görüyorsanız, cihazı o hücreye bakan bir pencerenin yanına yerleştirmeyi deneyin.

 

Daha fazla

İlgili konular

Başa dön tuşu