Bilgi Bankası

RSRP ve RSRQ nedir?

Referans Sinyalleri Alınan Güç (RSRP) ve Alınan Referans Sinyal Kalitesi (RSRQ)

RSRP ve RSRQ nedir?

Referans Sinyalleri Alınan Güç (RSRP) ve Alınan Referans Sinyal Kalitesi (RSRQ) , modern LTE ağları için sinyal seviyesi ve kalitesinin temel ölçüleridir. Hücresel ağlarda, bir mobil cihaz hücreden hücreye hareket edip hücre seçimi/yeniden seçimi ve geçişini gerçekleştirirken komşu hücrelerin sinyal gücünü/kalitesini ölçmek zorundadır. Devir teslim prosedüründe, LTE spesifikasyonu RSRP, RSRQ veya her ikisini kullanma esnekliği sağlar.

RSRP – Referans Sinyali Alınan Güç, RSSI tipi bir ölçümdür. Tam bant genişliğine ve dar banta yayılmış LTE Referans Sinyallerinin gücüdür. RSRP/RSRQ’yu algılamak için minimum -20 dB SINR (S-Synch kanalının) gereklidir.

RSRQ – Alınan Referans Sinyali Kalitesi: Aynı bant genişliği üzerinden ölçülen RSSI ve kullanılan Kaynak Bloklarının sayısı (N) RSRQ = (N * RSRP) / RSSI’yi de dikkate alan kalite. RSRQ, C/I tipi bir ölçümdür ve alınan referans sinyalinin kalitesini gösterir. RSRQ ölçümü, RSRP güvenilir bir geçiş veya hücre yeniden seçim kararı vermek için yeterli olmadığında ek bilgi sağlar.

 

RSRP
RSRP Sinyal gücü Tanım
>= -80 dBm Harika Maksimum veri hızlarıyla güçlü sinyal
-80 dBm ila -90 dBm İyi İyi veri hızlarıyla güçlü sinyal
-90 dBm ila -100 dBm fakir için adil Güvenilir veri hızları elde edilebilir, ancak kesintili marjinal veriler mümkündür. Bu değer -100’e yaklaştığında performans önemli ölçüde düşecektir.
<= -100 dBm Sinyal yok bağlantı kesilmesi
RSRQ
RSRQ sinyal kalitesi Tanım
>= -10 dB Harika Maksimum veri hızlarıyla güçlü sinyal
-10 dB – -15 dB İyi İyi veri hızlarıyla güçlü sinyal
-15 dB – -20 dB fakir için adil Güvenilir veri hızları elde edilebilir, ancak kesintili marjinal veriler mümkündür. Bu değer -20’ye yaklaştığında performans önemli ölçüde düşecektir.
<= -20 dB Sinyal yok bağlantı kesilmesi
Daha fazla

İlgili konular

Başa dön tuşu