Bilgi Bankası

LTE Bağlama ve Yük Dengeleme

LTE Bonding & Load Balancing

Yük dengeleme , birden çok İnternet servis sağlayıcısının (ISS) kaynaklarını birçok istemci ve bağlantı arasında tek bir cihazda verimli bir şekilde dağıtmak için kullanılır.

Bonding , tek bir bağlantı için daha yüksek hızlar elde etmek amacıyla birden çok ISP’nin kaynaklarını kullanmak için kullanılır.

Bu nedenle, yük dengeleme genellikle mevcut kaynakları (büyük bir WiFi ağı gibi) dağıtarak tüm ağa daha iyi hizmet sağlamak için kullanılırken, tek bir bağlantı için maksimum hıza sahip olmanın gerekli olduğu yerlerde (video akışı veya büyük gibi) bağlama (bonding) kullanılır.


Bu makalede , birden çok LTE modülüne sahip cihazlar için LTE ( özellikle ) bağlantılarında bağlama ve yük dengeleme süreçleri arasındaki farklar tartışılmaktadır .

Yük dengeleme

Yük dengeleme , trafiği birden çok bağlantı üzerinden dağıtmanın bir yoludur. Bağlantıları birbirine bağlamaz, ancak mevcut kaynakları istemciler ve bağlantılar arasında dağıtır.

Örneğin, her biri İnternet’e 10 bağlantı kurmuş 4 istemcili bir ağda, 50/50 oranında yük dengeleme, bu trafiği farklı ISP’ler kullanarak iki farklı ağ arabirimi üzerinden eşit olarak dağıtabilir. (Diğer oranlar da uygulanabilir.)

 

 


Yapıştırma

Bağlama (Bonding) , birden çok bağımsız bağlantıyı tek bir bağlantıda toplama işlemidir. Başka bir deyişle, bağlanma, tek bir bağlantının hızını artırmak için birden çok ISP’nin kaynaklarını birleştirebilir.

Farklı ISS’ler üzerinden bir VPN sunucusuna birden çok bağlantı kurarak çalışır. Veriler tüm bağlantılar üzerinden gönderilip alınır ve sunucuya eklenir. Böylece, bağlama, tek bir bağlantı için çok daha hızlı veri hızları sağlayabilir.

Örneğin, iki SIM kartlı bir yönlendiricinin arkasındaki bir cihazın İnternet’teki bir ana bilgisayarla bağlantı kurmak istediğini varsayalım. Yönlendirici bağlama kullanırken, her SIM kart arabirimi üzerinden bir VPN sunucusuna iki ayrı bağlantı kurulur. Ardından, uç cihazdan ana bilgisayara veriler, aynı anda her iki bağlantı kullanılarak sunucu aracılığıyla aktarılabilir.

Hız karşılaştırması

Hem bağlama hem de yük dengeleme veri hızları, bir cihazın yazılım ve donanım özelliklerine bağlı olacaktır.

Örneğin, bir modem’de yük dengelemeyi kullanırken, SIM1 artı SIM2 hızının yaklaşık %15 eksiğini bekleyebilirsiniz * :

* %15 beklentileri yönetmek için iyi bir faktördür. Gerçek hız değeri, çalışma ortamına bağlı olarak hem daha yüksek hem de daha düşük olabilir.


Karşılaştırılan cihazlar yetenekleri açısından aynıysa, yük dengeleme hızının bağlanma hızına eşit olmasını bekleyebiliriz. Ancak, daha önce tartışıldığı gibi, biri birçok bağlantı üzerinden paylaşılırken diğeri tek bir bağlantıda kullanılır:

 


 

 

Daha fazla

İlgili konular

Bunada bakın
Kapalı
Başa dön tuşu