Bilgi Bankası

Wifi 6 Nedir?

Dünya yeni bir kablosuz teknolojisine hızla geçiş yapıyor. peki nedir bu wifi 6 ?

Wifi 6 Nedir?

Dünya yeni bir kablosuz teknolojisine hızla geçiş yapıyor. peki nedir bu wifi 6 ?

Wifi 6  Nedir sorusuna cevap aramaya başlıyoruz.

Wi-Fi 6, yüksek bant genişliği kullanım senaryolarında hızı artırmak, verimliliği artırmak ve tıkanıklığı azaltmak için tasarlanmıştır.

Wi-Fi 6 AX WiFi olarak da bilinir.

Wi-Fi 6, WiFi teknolojisinde yeni nesil standarttır. “AX WiFi” veya “802.11ax WiFi” olarak da bilinen Wi-Fi 6, mevcut 802.11ac WiFi standardını oluşturur ve geliştirir. Wi-Fi 6, başlangıçta dünyadaki artan sayıda cihaza yanıt olarak oluşturuldu. Bir VR cihazınız, birden fazla akıllı ev cihazınız varsa veya evinizde çok sayıda cihaz varsa, o zaman bir Wi-Fi 6 yönlendiricisi sizin için en iyi WiFi çözümü olabilir. Bu kılavuzda, Wi-Fi 6 yönlendiricilerini göz gezdireceğiz  ve nasıl daha hızlı olduklarını inceleyeceğiz, verimliliği artıracağız ve önceki nesillere göre veri aktarmada daha iyi olacaklar.

9,6 Gbps’ye kadar Patlayıcı Hızlı WiFi

– 802.11ax   1024-QAM 4 × Daha Uzun Sembol 160 MHz Kanal  9,6 Gb / sn
– 802.11ac   256-QAM                                    6,9 Gb / sn

Daha Fazla Cihaz için 4 Kat Daha Fazla Kapasite

Kalabalık Ağlar için İdeal
802.11ax    8×8 DL / UL MU-MIMO OFDMA BSS Color     4X
802.11ac    MU-MIMO                           

 

Wi-Fi 6, 4 kata kadar daha büyük kapasite sağlamak ve daha fazla cihazı işlemek için 8×8 upload / download, MU-MIMO, OFDMA ve BSS Color kullanır. Evinize neredeyse kusursuz bir akıllı ev deneyimi yaşayın veya tüm misafirlerinizi ve onların cihazlarını idare etmek için oluşturulmuş bir ağ ile ev partileri düzenleyin.

1024-QAM ile Daha Fazla Veri
Paketleyin

256-QAM’den% 25 daha hızlı

1024-QAM ile her sembol 8 bit yerine 10 bit taşır ve ham hızları 802.11ac 256-QAM ile karşılaştırıldığında% 25 artırır. Netflix’i evde izleyin veya ev bilgisayarınızdan youtube Yayınlarını canlı izleyin – 1024-QAM ile yayın akışı artık çok daha iyi.

 

Daha Fazla Hız ve Daha Fazla Stabilite

4x Daha Uzun OFDM Sembolü

OFDM, verileri ileten bir semboldür. Daha fazla stabilite ve daha geniş kapsam için verilerini daha küçük alt taşıyıcılar arasında böler. AX WiFi, 4 kat daha fazla alt taşıyıcı oluşturmak için 4 kat daha uzun OFDM sembolü kullanır. Bu nedenle, Wi-Fi 6’nın daha uzun OFDM sembolü, daha fazla kapsama alanı sağlar ve% 11 daha hızlı hale getirir. Garajınızdan ikinci kata kadar son derece sağlam kapsamanın keyfini çıkarın ve aradaki tüm akıllı ev, mobil, oyun ve masaüstü cihazlarınız için ultra hızlı bağlantılar elde edin.

 

Daha Geniş Bir Kanalda Daha Fazla Bant Genişliği

160 MHz Kanal Genişliği

Wi-Fi 6, WiFi bandını 80 MHz’den 160 MHz’e genişleterek kanal genişliğini iki katına çıkarır ve yönlendiricinizden cihaza daha hızlı bir bağlantı oluşturur. Wi-Fi 6 ile 8K filmlerin, büyük dosya indirmelerinin ve yüklemelerin ve hızlı yanıt veren akıllı ev cihazlarının keyfini çıkarabilirsiniz – tümü arabelleğe almadan.

OFDMA ile Artan Verimlilik

Gecikmeyi Geçmişte Bırakın

Wi-Fi 6 standardı, verimliliği artırmak için OFDMA kullanır. WiFi bağlantınızı, cihazlarınıza veri paketleri sağlayan bir dizi teslimat kamyonu olarak hayal edin. 802.11ac WiFi ile, her teslimat kamyonu veya “paket” bir seferde bir cihaza yalnızca bir paket teslim edebilir. Ancak OFDMA ile her kamyon birden fazla paketi aynı anda birden fazla cihaza teslim edebilir. Verimlilikteki bu büyük gelişme hem yüklemeler hem de indirmeler için işe yarar.

 

8 x 8 MU-MIMO ile aynı Anda Daha Fazla Cihaz’a bağlanın

Geleneksel MU-MIMO ile, birden fazla kullanıcı, bant genişliği kalitesinde bir noktaya kadar gözle görülür herhangi bir düşüş olmaksızın aynı anda yönlendiriciye erişebilir. Bununla birlikte, 8 x 8 MU-MIMO ile, kullanıcıların seçim yapabileceği 8’den fazla akış mevcuttur. 802.11ac MU-MIMO yalnızca indirmeler için çalışırken, 8 x 8 MU-MIMO hem karşıya yüklemeler hem de indirmelerle çalışır. Bu, ister akış, ister indirme, torrentleme, VR / AR, MMO’lar veya RPG’ler oynuyor olun; Wi-Fi 6’nın 8 akışı ile herkes için fazlasıyla yeterli bant genişliği vardır.

Komşunuzla WiFi Çatışmalarını En Aza İndirin

Wi-Fi 6 BSS Color ile

Komşularınızın kablosuz ağlarından kaynaklanan parazit, kablosuz sinyalinizle ilgili sorunlara neden olabilir. BSS (Baz Servis İstasyonu) Color, yönlendiricinizin bunları görmezden gelebilmesi için komşu ağlardan gelen kareleri işaretler. Daha önce bir apartman dairesinde veya komşularınızın yakınında yaşadıysanız, bu, yönlendiricinizin çok daha verimli hale geldiği anlamına gelir – ekstra çalışma gerekmez.

Güç Tüketimini Azaltın

Hedef Uyanma Süresi ile

Hedef Uyanma Süresi (TWT), cihazların ne zaman ve ne sıklıkla veri gönderip almak için uyanacakları konusunda anlaşmaya vararak cihaz uyku süresini uzatır ve mobil ve IoT cihazlar için pil ömrünü önemli ölçüde iyileştirir.

www.iqpro.com.tr

Daha fazla

İlgili konular

Başa dön tuşu