Bilgi Bankası

Teltonika SSH ve CLI Komutları

Sinyal kalite değerleriniz hakkında en detaylı bilgiyi almak için CLI veya SSH üzerinden oturum açtığınızda gsmctl komutlarını kullanabilirsiniz .

gsmctl komutları, yönlendiricinizin modeminden bilgi almak için tasarlanmıştır. Kullanıcı yönlendiriciye bir gsmctl komutu gönderir; yönlendirici daha sonra bu komutu AT’ye dönüştürür ve modeme gönderir; modem istenen bilgilerle yanıt verir ve yönlendirici daha sonra istediğiniz bilgilere çevirir.

sinyal kalitesiyle ilgili gsmctl komutları:

  • gsmctl -q – geçerli RSSI değerini döndürür (tüm hizmet modlarında kullanılabilir)
  • gsmctl -W – mevcut RSRP değerini döndürür (yalnızca 4G ile)
  • gsmctl -M – mevcut RSRQ değerini döndürür (yalnızca 4G ile)
  • gsmctl -Z – mevcut SINR değerini döndürür (yalnızca 4G ile)
  • gsmctl -E – mevcut EC/IO değerini döndürür (yalnızca 3G ile)
  • gsmctl -X – mevcut RSCP değerini döndürür (yalnızca 3G ile)
  • gsmctl -h – tüm olası gsmctl komutlarının

CLI


CLI (Komut Satırı Arayüzü), yönlendiricinin terminaline komutlar girmenizi ve çalıştırmanızı sağlar. CLI, Hizmetler bölümünde bulunabilir ( Hizmetler -> CLI ). CLI’de oturum açmak için varsayılan Kullanıcı adı root’tur ve parola yönlendiricinizin parolasıdır (varsayılan: admin01 ). Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız:

CLI ile gsmctl komut kullanımına bir örnek . Örnekte, kullanıcı gsmctl -W komutunu vererek mevcut RSRP değerini istiyor.

 

 

SSH


Secure Shell (SSH), ağ hizmetlerini güvenli olmayan bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde çalıştırmak için bir kriptografik ağ protokolüdür. Linux tipi bir İşletim Sistemi kullanıyorsanız, Terminal uygulaması aracılığıyla SSH aracılığıyla bir RUT yönlendiricisine giriş yapın. Windows kullanıyorsanız, SSH üzerinden oturum açmak için örneğin PuTTY gibi bir uygulama indirmeniz gerekir .

Oturum açma sırası, yönlendiricinin LAN adresini de belirtmeniz gerekmesi dışında, CLI’ye çok benzer. Linux tabanlı bir işletim sistemindeki oturum açma dizesi şöyle olmalıdır: ssh username @ routers_lan . Bundan sonra yönlendiricinin parolasını girmeniz istenecektir (varsayılan: admin01 ). Varsayılan bir RUT aygıtının oturum açma dizesi şöyle görünür: ssh root@192.168.1.1 parolası admin01 olmak üzere .

Bir Windows işletim sisteminde PuTTY kullanarak SSH aracılığıyla oturum açmak için, Ana Bilgisayar adı (veya IP adresi) alanına yönlendiricinizin LAN IP adresini girmenizin gerekeceği PuTTY uygulamasını açın . Aşağıda nasıl göründüğüne dair bir örnek var

Yönlendiricinizin LAN IP adresini girdikten sonra,  düğmesine tıklayın, ardından bir kullanıcı adı (varsayılan: root ) ve şifre (varsayılan: admin01 ) girmenizin isteneceği CLI’ye benzer bir pencereyle karşılaşacaksınız. Bundan sonra gsmctl komutlarını CLI ile aynı şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

SSH ile gsmctl komut kullanımına bir örnek . Örnekte, kullanıcı gsmctl -Z komutunu vererek mevcut SINR değerini istiyor.

Daha fazla

İlgili konular

Bunada bakın
Kapalı
Başa dön tuşu